Tehlikeli Atık Konteyner

Tehlikeli Atık Konteyner

Tehlikeli atık; bulunduğu çevreye ve insana zarar veren yanıcı, yakıcı, kanserojen, patlayıcı, tahriş edici ve zehirli atıkların tümüne verilen isimdir. Bu tehlikeli atıklar Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine göre tehlikeli atıklar kaynaklarına ve belirli işlem süreçlerine göre çeşitli gruplandırma yapılarak birbirinden ayrılmıştır. Bu gruplar işletmelerden kaynaklı olan tehlikeli atıkları da içine alır. Her grubun belirli bir atık kodu vardır. Bu kod 6 hanelidir.

Bu tehlikeli atıkların imha edilmesi için belirli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. İmha işlemi gereklidir çünkü çevreye ve insan sağlına zarar verir. Yapılan imha işlemleri ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan lisanslı işletmelerde gerçekleşir. Aynı zamanda tehlikeli atıkların ulaşımında kullanılan araçlar son derece donanımlıdır. Bu araçlar TSE ve Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri tarafından belgelendirilmiştir. Belgeli araçlar dışında tehlikeli atıkların taşınması ve herhangi bir işleme tabi tutulması yasa dışıdır.

Konteyner Çeşitleri Nelerdir?

Çok basit görülen kimyasal madde bulunan bir eldiven ya da bir bez bir can kaybına neden olabilir. Bu yüzden tehlikeli atık konteynerlerinin önemi büyüktür. Tehlikeli atık konteyner kendi arasında birçok alana ayrılmaktadır. Tehlikeli atık konteyner çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Tehlikeli Atık Konteynerleri
  • Kontamine Atık Konteynerleri
  • Endüstriyel Atık Depolama
  • Ambalaj Atık Konteynerleri
  • Atık Yağ Konteynerleri
  • Atık Pil/Akü Konteynerleri

Bunların yanında katı atık konteynerleri, tıbbi atık konteynerleri, kimyasal malzeme deposu, kimyasal atık konteynerleri gibi çeşitler de vardır.

Atıklar Nasıl Sınıflandırılır?

Atıkların kaynağına, bileşenlerine, özelliklerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırmanın yapılması; taşıma, toplama, Sistemlerin tasarlanması, işletmesi ve geri kazanımı, geri dönüşüm olan maddelerin ekonomiye geri kazandırılması ve bu atıkların enerjisi çevre ve insan sağlığını korumak adına oldukça önemlidir.

Tehlikeli Atık Konteyner Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Aksesuarlar

Kimyasal ve Tehlikeli atıkların uygun depolanmasını sağlamak adına seçeceğiniz parça ve aksesuarlar önemlidir. Yanıcı ve patlayıcı olmayan işletmelerde bile işletmenin ve personelin korumasını sağlamak gereklidir. Bu yüzden kullanılan aksesuarlar, garantili, patlayıcı ve yangına dayanma özelliği kesinlikle olmalıdır.

Işık

Aydınlatma depolama işletmesinin güvenliğini sağlamak adına oldukça önemlidir. Kullanılması gereken aydınlatma özellikleri Ex-proof ve NonEx-proof sınıflandırmalarına dâhil olmalı, iç ve dış aydınlatmanın yanında acil back-up aydınlatma da kullanılmalıdır.

Soğutma

Tehlikeli maddelerin belirli bir sıcaklık toleransı vardır. Eğer tehlikeli bir madde deponuzda ise binanın belirli bir sıcaklıkta olması gerekmektedir. Soğutma güvenlik için gerekli olduğu gibi bina da kullanılan malzemelerin kalitelerinin korunmasında da gereklidir. Bu yüzden soğutma aralıkları ve soğutma ünitesi işin taşıdığı özelliklere göre seçilir.

Isıtma

Patlayıcı malzemelerin de belirli bir sıcaklık toleransı vardır. Bu yüzden patlayıcı maddelerin güvenli bir şekilde saklanması için ve ürün kalitesini en üst seviye de tutmak için sıcaklığı belirli bir seviyede tutmak gerekir. Isıtma istemleri tavana veya duvara monte edilmektedir. Bunun amacı yerden tasarruf sağlamaktır. Eğer ısıtma sisteminiz verimli ve sağlıklıysa cihazınız ömrü uzayacaktır.

Kapılar

Kapı seçilirken tehlikeli maddelere uygun ve erişim sağlamayı kolaylaştıracak kapılar tercih edilir. Salıncak kapı ya da roll up kapılar kullanımı uygun olan kapılardır. Bu kapılar performansa göre ihtiyaç halinde istenilen aksesuarlarla donatılabilir.

Dökülme Algılama

Taşkın havuzlarına dökülen maddeleri algılamak için çeşitli sensörler kullanılmaktadır. Bu sensör sayesinde acil müdahale gerektiğinde iletişim ağı hemen sağlanmış olur.

Raflar

Rafların amacı malzemeyi düzenli bir şekilde depolamaktır. Malzemeleri depolamak dışında da tüm paletleri, destekleri, varilleri ve diğer kapları da düzenler. Paletlerin amacı ise depolama alanından alınan verimi maksimum düzeyde tutmaktır. Depolanacak malzemeyi ayırmayı ve sınıflandırmayı sağlar.

Sensörler

Sistemin ihtiyaç duyduğu alana göre kullanılan sensörler de değişmektedir. Gaz sensörü ya da duman sensörü kullanılabilir. Hava kalitesinde değişim olduğunda yetkili kişiye sinyal gönderir ve önlem alınmış olur. Sesli ve görsel sensörlerden farkı yerel birimleri uyarmaya da yaramasıdır.

Elektrik Aksesuarları

Elektrik alanında kullanılan en sık aksesuarlar; bağlantı kutuları, anahtar, priz, trafolardır.

Mekanik Havalandırma

Kullanılan atıklar tehlikeli atıklar olduğu için orada zararlı gazların da olması normaldir. Oluşan zararlı gazların oluşmasını engellemek adına mekanik havalandırma sistemi gereklidir.

Yangın Söndürme

Mamul, yarı mamul veya atık depolamalarında çok çabuk yangın oluşabilir. Yangının önüne geçmek için otomatik ya da manuel yangın söndürme sistemleri depolama birimlerine monte edilmelidir. Bu sistemler bu kadarla kalmayıp birden çok çeşitte barındırabilir. Bahsedilen sistemler şu şekildedir; Su yağmurları sistemleri, kuru kimyasal sistemleri, köpük ve CO2 sistemleri gibi. Dışarıdan müdahale gerekirse eğer müdahale için gerekli ekipmanlar hazır tutulmalıdır. Anlatılan sistemlere ek olarak sesli alarmlar, görsel alarmlar ve yangın söndürücü aksesuarlar ile desteklenebilir.

Egzoz Fanları

Egzoz fanları depoda çıkabilecek yangınların veya kimyasal bir patlamaya neden olabilecek dumanların, buharların ve tozların önlenmesini sağlar. En önemli kriterlerden biridir. Egzoz fanlarını görevini tam yerine getirebilmek için UL listesinde bir yangın damperi içermektedir. Tam anlamıyla egzoz fanları oluşabilecek büyük zararların önüne geçer.

Döşeme

Döşeme zeminleri için kullanılan en kullanıma uygun ve en yaygın olan türleri fiberglas ızgara zemin, T-Bar döşeme, galvanizli çelik ızgara, pleymut döşeme, betopan ve betopan üstüne epoksi döşemedir. Tabanda taşkın havuzu kullanılmamışsa eğer taban kaplaması üzerine elektrostatik özellikleri olan yüzey kaplamaların yapılması elektrik yüklerinden kaynaklı tehlikeleri minimum seviyeye düşürecektir.

Kişisel Güvenlik

Kişisel güvenlik iş yükünün en önemli olduğu boyuttur. Bu yüzden kişisel güvenlik ürünlerinde de çeşitlilik söz konusudur. Koruyucu malzeme örnekleri şu şekildedir: göz yıkama ve duş istasyonları, acil durum ışıkları, çıkış işaretleri, akış sensörleri , uyarıcı levhalar , koruyu elbise ve eldivenler , maskeler , kulaklıklar vb. Ancak koruyucu malzemeler bu kadar sınırlı değildir.

Bölme Duvar

İşletmelerde birbirinden ayrı tutulması gereken maddeler olabilir bu maddeler için ayırıcı panel kullanılır. Bölme duvarların kullanım alanı ise sanayi tüplerini depolanması, özel alan tahsisi, kimyasal envanter organizasyonu ve uyumsuz materyalleri ayrı tutmak için kullanılmaktadır.

Rampalar

Rampalar depolama alanında malzeme yüklerken veya boşaltırken kolaylık sağlaması için kullanılan ve tüm depolama alanlarında olması gereken özelliktir. Rampalar emniyet rayları ya da yükseltilmiş kenarlara takılabilir ayrı olarak kaymaz yüzey de eklenebilir. Rampalar en çok büyük konteynerlerin yüklenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Rampalar depolama alanlarına uygun şekilde monte edilmelidir.