İstanbul Kimyasal Atık Konteyner

İstanbul Kimyasal Atık Konteyner

İş güvenliği kararları kapsamında iş yerlerinin üretim sırasında çıkardıkları kimyasal atıkların çevreye zarar vermemesi için kimyasal atık konteynerların kullanılması zorunlu hale gelmektedir. Kimyasal olan atıkları doğaya zarar vermemesi için bunların depolanması, saklanması ve taşınması ve işlenmesi için bazı işlemler gerekmektedir. Bunun için ise kullanılabilecek tek şey ise kimyasal konteynerlardır. İstanbul Kimyasal Atık Konteyner firması hem şirketler hem de kurumlar için hizmet vermektedir. Eskiden kimyasal atık konteynerların olmaması ile birlikte çevreye ve insanlara zarar veren bu kimyasallar doğaya bırakılırdı. Bu kimyasalların doğada çözünme süreleri ise uzun olduğundan su ve havaya da zarar veriyordu.

Kimyasal Konteynerlar Nasıl Olmalı?

Kimyasal konteynerların yapısı çok önemlidir. Bu yüzden güvenilir ve kaliteli kimyasal konteyner kullanımlarının tercihinde dikkat edilmelidir. Bu konteynerların dış yapısında gövde kısmında paslanmaz galvaniz bir sac ürünü kullanılmaktadır. Bu malzeme ile birlikte saklanması hedeflenen kimyasal atığın uzun bir süre boyunca kullanılması ve dışarıdan gelen havalara karşı bir koruma sağlayacaktır. Kimyasal konteynerların taban malzemesinde ise OSB kaplı maddelerin kullanımı sağlanmalıdır. OSB kaplı maddelerin özelliği ise içerisinde konulacak atıkların ağırlığını taşıyabilecek bir sağlamlığa sahip olması ve çökme yapmamasıdır. Kimyasal atık konteynırlarında dış yüzeylerin kaplamasında ise arzuya göre renk boyanması için RAL denilen boyalar kullanılır ve iç kısımlarına da elektrik için bir tesisat uygulaması yapılır.

Kimyasal Atıklar İçin Konteyner Türleri

Kimyasal konteynerların kullanımında yanıcı ve patlayıcı risklere karşı da üst düzey bir koruma sağlanması gerekmektedir. Bunun için konteyner üretiminin sırasında tüm önlemler alınmalı ve buna göre üretim çalışmaları yapılmalıdır. Kimyasal konteynerların üretiminde ölçüler farklı ebatlarda yapılabilir. Bunun yanı sıra konteynerda çift, tek ya da dört kapılı olmak üzere farklı seçenekler de bulunmaktadır. Kimyasal atıklarda evsel atık, tıbbi atık ve sanayi atıkları olmak üzere çeşitleri vardır. Atık konteynerların yapılarında da hem demir hem de plastik malzemeler kullanılır. Aynı zamanda tekerlekli olarak da farklı seçenekleri mevcuttur. İstanbul Kimyasal Atık Konteyner firmamızda isteğinize ve ihtiyaçlarınıza göre konteyner çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kimyasal Konteynerlarda Üretim Standardı Nedir?

Kimyasal konteynerlarda üretim standardı Avrupa standartlarına göre hazırlanır. Burada belirlenen koşullar dâhilinde üretilir. Bu şartları uygulamayan firmalar ise denetleyici kurumlar tarafından incelenerek cezai işlem uygulanır. Kimyasal konteynerlarda atık konteyner statüsüne girer. Kimyasal atık konteyner üretim şartları ise şu şekildedir:
Kimyasal atık konteynerların üretiminde DIN 30700 ve EN 840 kuralları geçerlidir. Ergonomik olarak kullanım sağlaması gerekir. Atıkların toplanması ve atılması işlemlerinde kolaylık sağlanmalıdır. Konteynerların hem soğuk hem sıcak hem de UV ışınlarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Tekerliklerin sorunsuz çalışması gerekmektedir. Konteynerlara sıcak damgalama işlemi ya da bölme işlemi uygulanabilir. Konteynerda ki kimyasal atık çeşidine göre işaretleme yapılmalıdır. Tüm bu kriterlere uygun olarak yıllardır hizmet veren İstanbul Kimyasal Atık Konteyner firmamız Avrupa standartlarındaki kimyasal konteynerları ile hizmet vermektedir.